تبلیغات
هر چی که در باره ی بازی بخوای این جاست

هر چی که در باره ی بازی بخوای این جاست
فقط بازی 
قالب وبلاگ
تبلیغات
نظر سنجی
کدام بازی انلاین را می پسندید


[تصویر: Limbo.jpg]
 • ناشر: Playdead
 • سازنده: Playdead
 • سبک: Platformer
 • پلتفورم ها: PC | PS3 | X360
 • تاریخ انتشار: August 2, 2011

در سال های اخیر بازی های آرکید تبدیل به یکی از عناصر اصلی و تاثیر گذار در دنیای بازی ها تبدیل شده اند و وجود آنها در این دنیای یکنواخت بازی های تکراری یک نعمت و همچنین تنوع است. تنوعی که حتی برای چند ساعت هم که شده آنقدر شما را سرگرم خود می کند که بازی های بزرگ را از یاد می برید. عملاً بازی های آرکید به هیچ وجه داستانی قوی ندارند و اکثر آنها یک موضوع رو بیان می کنند و آن هم نجات جان افراد توسط شخصیت اصلی بازی است. Limbo نیز یک بازی یک بازی خارق العاده و بسیار سرگرم کننده و صد البته چالش برانگیز است که سال گذشته توسط استدیو PlayDead بصورت انحصاری در Xbox Live قرار گرفت. استقبال از این بازی بسیار فوق العاده بود و آنچنان طرفدارانی برای خود دست و پا کرد که سازندگانی که حتی همچین موفقیتی را در ذهن خود نمی دیدند تصمیمی مبنی بر عرضه این بازی خارق العاده و هنری برای دو پلتفورم دیگر یعنی PC و PS3 گرفتند.


گیم پلی بازی لیمبو
[http://www.aparat.com/v/6b36e481f67459ca5cc8e807c70a09ec54466]

[تصویر: Limbo_02.jpg]

در ابتدا بگویم که بازی Limbo ذهن و تفکر شما را هدف گرفته است و قرار است شما را غرق در داستان و گیم پلی زیبا و جذاب خود کند. البته Limbo یک بازی بسیار کوتاه است اما در همین مدت زمان کم آنچنان تجربه ای را به بازیباز می دهد که در کمتر بازی شاهد آن خواهید بود. 

قبل از اینکه نقد و بررسی را مطالعه بفرمایید لازم است نکته ای را بیان کنم. در نسخه ای که بصورت انحصاری برای Xbox Live عرضه شد، تخم مرغ یا به اصطلاح Easter Egg هایی در بازی وجود داشت که پیدا کردن آنها نیازمند زمان و دقت بسیار بالایی بود. اما خب، این تخم مرغ ها عملاً در بازی تاثیری نداشته و حتی امتیازی هم به شما تعلق نمی گرفت اما حال این تخم مرغ ها در بازی که برای دو پلتفورم ذکر شده عرضه شده است مفید واقع شده و با پیدا کردن آنها (که کاری بس دشوار و سخت است) مراحل جدیدی به بازی اضافه می شود. حال با ذکر این نکته به سراغ مقاله اصلی می رویم.

مفهوم از دنیای برزخ در ادیان و کشور های مختلف بسیار متفاوت است اما اکثر آنها در یک مسئله با هم موافق هستند و آن هم این است که انسان در برزخ عواقب تمامی گناهانی را که انجام داده می بیند. اما اشتباه نکنید درست است که نام این بازی برزخ انتخاب شده اما با آنچه که ما از نام آن انتظار داریم کاملاً متفاوت است. در ابتدای بازی بازیباز شاهد این است که یک پسر بچه در جنگلی بخواب رفته است و بعد از چند ثانیه از خواب بیدار شده و به راه خود ادامه می دهد. تا اینجای کار بازیباز نه پیشینه او را می داند و نه اسم او را و حتی این را هم نمی داند که برای چه او در این جنگل تاریک تنها است. با اینکه این بازی از داستان کلیشه ای و سر راست بهره می برد (نجات یک دختر) اما در بطن خود آنچنان نکات مبهم و پیچیده ای دارد که واقعاً مغز گیمر را به بازی می دهد. 

در طول بازی شاهد کودکان دیگری نیز هستیم اما آنها فقط و فقط قصد کشتن شما را دارند و به هدفی جز آن نمی اندیشند. البته گهگاهی دخترکی نیز در بازی دیده می شود اما به سرعت ناپدید شده و بازیباز را بیشتر غرق در داستان خود و معماهای آن می کند. عملاً پایان بازی نیز به اختیار خود بازیباز گذاشته شده است و خود شما باید حدس بزنید که در پایان بازی چه اتفاقی می افتد. نحوه روایت بازی کاملاً گنگ است و شما بدون هیچ اطلاعاتی وارد دنیای بازی می شوید که از این لحاظ کمی آزار دهنده است اما همین روایت باعث می شود که بازی هرچه بیشتر رمز آلود شود و شما را در خودش غرق کند. 

[تصویر: Limbo_04.jpg]

مطمئناً نکات زیادی در داستان بازی دیده می شود که جواب تمامی آنها بر عهده بازیباز است و خود شما باید آنها را کشف کرده و بفهمید، به همین علت است که هر بازیبازی که Limbo را بازی میکند تجربه ای متفاوت از دیگر بازیباز ها بدست می آورد و همین موضوع باعث می شود که Limbo کاملاً از دیگر بازی های آرکید متمایز باشد. 

Limbo کاملاً تمی بزرگسالانه و سنگین دارد که آن را مناسب کودکان نمی کند و بعضاً صحنه های خشنی نیز در بازی وجود دارد که هرچه بیشتر درجه سنی بازی را بالا می برد. همان طور که ذکر کردم این بازی از داستانی سنگین و کاملاً افسرده و رمز آلود و صد البته دلهره آور استفاده می کند که تحمل فشار آن برای هر کسی مناسب نیست، با اینحال داستان بازی و جو و فضای آن برای بازیبازانی که عاشق داستان های دلهره آور هستند گزینه ای بسیار مناسب و عالی است.

Limbo یک بازی کاملاً دو بعدی است و محیط و گرافیک آن نیز کاملاً بر همین اساس طراحی شده است. در بازی هیچگونه HUD و میزان سلامتی وجود ندارد و صفحه کاملاً خالی از این علائم است و به شما این حس را القا می کند که انگار در حال دیدن یک انیمیشن هستید. گرافیک بازی کاملاً منحصر بفرد است و با تم سیاه و سفید خود واقعاً گرافیک هنری بازی را به اوج خود رسانده است و حتی می توان گفت حس و حال یک فیلم نوآر را به بازیباز می دهد اما با اینحال بازی از دید فنی هم در میان عناوین سبک دو بعدی غوغا می کند و نقطه عطفی در میان تمامی بازی های این سبک است. نور پردازی در بازی واقعا عالی کار شده است و پرتو های نور که از میان درختان زیبای جنگل تلالو می کنند چشمانتان را هرچه بیشتر نوازش می دهند. انیمیشن کاراکتر شخصیت ها نیز واقعاً جای تحسین دارد و واقعاً کاراکتر اصلی بازی مانند یک کودک 10 ساله می دود. البته بعضاً باگ هایی هم در بازی دیده می شود که مطمئناً این نوع باگ ها در تمامی بازی های کوچک و بزرگ وجود دارد اما نکته مهم در این بازی این است که تعداد این باگ ها بسیار کم است و این واقعاً جای تحسین دارد.

همچنین علف های جنگل و وزش بادی که موجب تکان خوردن آنها می شود نیز واقعاً زیبا و چشم نواز کار شده است و هنگامی که شما بر روی آنها راه میروید در زیر پایتان کاملاً خم شده و هرچه بیشتر بر حس واقع گرایانه بازی می افزاید.


[تصویر: Limbo_01.jpg]

بازی از دید کلی از گیم پلی کاملاً ساده و مفهومی بهره می برد به این صورت که شما با جهت های کیبورد به چپ و راست م یروید و با جهت بالا پرش هایی در حد و اندازه یک کودک 10 ساله انجام می دهید و با کلید Ctrl اشیاء را گرفته و آن ها را هل می دهید و یا تکان می دهید. بله از دید کلی گی پلی کاملاً ساده طراحی شده و شاید فکر کنید که بازی نیز کاملاً ساده است اما Limbo به معنای واقعی کلمه یک بازی کاملاً دشوار محسوب می شود و پیمودن تمامی بازی کاری واقعا سخت و ملزم به دقت بسیار زیاد است. 

بگذارید به شما بگویم که مردن در این بازی کاملاً چیزی معمول است و در بعضی موقعیت ها شما واقعاً باید بمیرید تا کاملاً متوجه شوید که چگونه باید راه خود را پیش ببرید. پس زمانی که مردن در این بازی یک چیز معمول باشد در همین هنگام چیز دیگری حتماً و حتماً باید وجود داشته باشد و آن هم Chekpoint ها است. متاسفانه بازی در این قسمت کمی کم کاری کرده است و مطمئناً سازندگان می توانستند سیستمی بهینه تر و بهتر را جایگزین این نوع Chekpoint ها کنند. 

در بازی، معما های کاملاً متنوع و فراوانی وجود دارد و مطمئناً با هرچه پیشروی بیشتر در بازی با معماهای سخت تر و چالش بر انگیزتری روبرو می شوید. بیشتر این نوع معماها نیز بر همان اساس پریدن و گرفتن اشیاء پیش می رود و شما باید با استفاده از همین حرکات مراحل را پیش ببرید. البته گزینه سومی نیز برای پیشبرد بازی نیاز است و آن هم هوش و ذهن شماست و شما باید با منطق و صد البته هوش خود معماها را حل کنید. 

بازی از همه لحاظ واقعاً متنوع و سرگرم کننده طراحی شده و آنچنان شما را غرق در معماها و بازی کردن می کند که گذر زمان از دستتان در می رود اما شایان ذکر است که Limbo کلاً یک بازی کوتاه هست و البته همین کوتاهی به خوبی باعث جلوگیری از خستگی و تکراری شدن بازی می شود و این نیز خود جای تشکر از سازندگان بازی را دارد. علاوه بر این در بازی برای پیدا کردن تخم مرغ های مخفی نیز باید چندین بار مراحل را طی کنید و همین موضوع باعث می شود که حس تکرار بازی واقعاً بالا برود. در کل در بازی Limbo با تجربه بس شگفت انگیز و متفاوت از تمامی بازی ها روبرو هستیم.

[تصویر: Limbo_03.jpg]

یکی از بزرگترین نقاط قوت بازی Limbo صداگذاری خارق العاده آن است که واقعاً عالی و داینامیک کار شده و صدای راه رفتن کاراکتر بازی بر روی علف های جنگل و همچنین صدای رعب انگیز و دلهره آور محیط به نحو احسنت کار شده است. صدای باران نیز کاملاً رئال و واقعی کار شده. در بازی عملاً موسیقی خاصی شنیده نمی شود و در کل بازی محیطی صامت و ساکت دارد اما این به معنای اینکه بازی کاملاً ساکت باشد، نیست. در بازی بعضاً آهنگ های کمی شنیده می شود که آنها نیز واقعاً مناسب جو و فضای بازی است اما باید به این نکته اشاره کرد که عملاً همان آهنگ های تکراری فیلم های ترسناک در صحنه های دلهره آور بازی به کار گرفته شده و در این مورد از سوی سازندگان کم لطفی شده است.

در مجموع Limbo یک بازی کاملاً سرگرم کننده و عالی در سبک خود به شمار می رود و برای تمامی بازیبازان بزرگسال واقعاً یک نقطه عطف است و برای عاشقان سبک پلتفورمر نیز یک نعمت شگفت انگیز. به شخصه Limbo را به تمامی بازیبازان با تمامی علایق توصیه می کنم و به عقیده بنده، انجام این بازی جزء واجبات برای هر گیمر است. پس خود را برای ورود به برزخ این کودک آماده کرده و او را در پیدا کردن هدفش همراهی کنید.

  امتیازات:
  گیم پلی: 9
  گرافیک: 10
  نوآوری: 10
  صداگذاری: 9
  جذابیت: 9
  امتیاز کل: 9.4


طبقه بندی: نقد بازی،
[ یکشنبه 6 آذر 1390 ] [ 06:07 ب.ظ ] [ مهدی ف.خ ]
.: Weblog Themes By CoolWallpapers.ir :.
تبلیغات
درباره وبلاگ


امیدوارم توی این وبلاگ بهتون خوش بگذره

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ابزار وبلاگنویسان
http://www.pardisgame.net/refral/ref?37248 Free counters!

Online User

بازی آنلاینفال حافظاستخاره آنلاین با قرآن کریم


ساخت کد موزیک